Premiera Nvidia GeForce GTX Titan Z

Po długich oczekiwaniach, koncern Nvidia oficjalnie wprowadził na rynek kartę graficzną GeForce GTX Titan Z, a więc swoją topową konstrukcję dla komputerów stacjonarnych.


GeForce GTX Titan Z wykorzystuje potężną płytkę drukowaną, na której umieszczono dwa procesory graficzne Kepler GK110 z 2880 rdzeniami CUDA każdy oraz 12 GB pamięci GDDR5 o 384-bitowym interfejsie. Za zasilanie karty odpowiada 12-fazowa sekcja z techniką dynamicznego rozdzielania energii na poszczególne układy graficzne.

Taktowania akceleratora to 706 MHz (876 MHz w trybie Boost 2.0) dla procesorów graficznych oraz 7000 MHz dla pamięci wideo. Parametry te sprawiają, że Titan Z jest najwydajniejszą konstrukcją dostępną w ofercie producenta, a użytkowników profesjonalnych powinna także zainteresować niezablokowana moc obliczeniowa dla obliczeń podwójnej precyzji.

O odpowiednie temperatury karty dba 3-slotowe chłodzenie, na które składają się dwa aluminiowe radiatory z komorą parową, płaski radiator odprowadzający ciepło z kości pamięci i sekcji zasilania, natomiast całość przewiewa pogrubiony wentylator o wydajności sięgającej nawet 33 CFM.

Chłodzenie schowano pod efektowną obudową z aluminium, a na jej „grzbiecie” znalazło się podświetlane logo GeForce GTX. Nie zabrakło też płytki usztywniającej na rewersie laminatu.

Na śledziu udostępniono po jednym wyjściu DVI-D, DVI-I, HDMI i DisplayPort, a tuż obok niego znalazło się złącze SLI – to na wypadek jakby komuś jedna karta nie wystarczała i chciał połączyć dwa takie modele. Do poprawnego działania wymagane jest podłączenie dwóch 8-pinowych wtyczek dodatkowego zasilania – maksymalny pobór mocy oszacowano tutaj na 375 W, a producent zaleca wykorzystanie zasilacza o mocy co najmniej 700 W.

Teoretycznie cena karty nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem, bowiem poznaliśmy ją już podczas pierwszej prezentacji na targach GTC 2014. Z drugiej strony 2999 dolarów (na naszym rynku jest to około 12 000 złotych) to najwyższa cena za desktopową kartę graficzna, a więc co poniektórych nadal może szokować.

Oczywiście karta jest też dostępna w ofercie partnerów producenta – większość z nich ma referencyjne wersje, a wyjątek stanowi tutaj firma EVGA. Poniżej zestawienie GeForce'ów GTX Titan Z.