Google połączy światłowodem Japonię i Stany Zjednczone

Biegnący dnem Pacyfiku kabel ma przyczynić się do wzrostu prędkości transferu danych. W przedsięwzięciu udział weźmie także kilka innych,


działających na rynku azjatyckim spółek.

Zgodnie z planem kabel ma połączyć dwa japońskie miasta, Shima i Chikura, z zachodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych (m.in San Francisco i Los Angeles). Użyta technologia powinna pozwolić na przesył danych z prędkością 60 terabitów na sekundę. Przy takim transferze w ciągu sekundy można by przesłać około 2 tysiące filmów w jakości HD.

W projekcie oprócz Google udział wezmą także SingTel, China Mobile, China Telecom, KDDI i Global Transit. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to inwestycja zakończy się w 2016 roku. Całkowity koszt jaki poniosą firmy szacuje się na około 300 milionów dolarów.

Wydarzenie już teraz budzi spore emocje wśród prasy, a pisze o nim nawet spora część europejskich serwisów. Nie jest to także pierwszy związany z Siecią projekt, w którym udział bierze gigant z Mountain View. Do dziś dużo mówi się o chociażby usłudze Google Fiber, czyli dostępnym tylko w Stanach Zjednoczonych bardzo szybkim połączeniu internetowym.